Przejdź do zawartości

Dyskusja:Alan Turing

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Portal LGBT

[edytuj kod]
Sylwetka miesiąca portalu LGBT
Sylwetka miesiąca portalu LGBT
Artykuł Alan Turing znajdował się na stronie głównej Portalu LGBT w rubryce Sylwetka miesiąca.



- Nie należałoby usunąć niepotrzebnych cudzysłowów (trudna odmiana)? Przez to artykuł wydaje się nieencyklopedyczny. Chodzi mi o: "Oskarżenie "o naruszenie moralności" i śmierć" "Wówczas został oskarżony o naruszenie "moralności publicznej""

IMHO został właśnie oskarżony o naruszenie moralności publicznej, a nie "o naruszenie moranlości publicznej", tak jak można oskarżyć o kradzież, a nie "o kradzież". Dziękuję.

A jabłko Turinga?

Zastrzeżenia do terminologii i faktów

[edytuj kod]

Po śmierci ukochanego, Turing zaczął ..... Skąd takie sformułowanie, na podstawie czego ? Jakiego ukochanego? Książkę "Enigma życie i śmierć Alana Turinga" należy czytać ze zrozumieniem. Użycie terminu ukochany jest bardzo komiczne i spłyca jeśli nie ośmiesza charakteru więzi łączącej Alana i Christophera. Przecież łączyła ich głównie miłość do nauki. Autor artykułu w Wikipedii zanadto skoncentrował się na platonicznej miłości Alana do Christophera, a użycie terminu ukochany sprowadza wszystko do związku czysto homoseksualnego. Kolejna kwestia to stwierdzenie, że "Tam też matematyk (na przełomie 1939 i 1940 roku) zaprojektował tzw. bombę Turinga (częściowo w oparciu o prace polskich kryptoanalityków, np. Mariana Rejewskiego ...." Bomba Turinga nie była skonstruowana w oparciu o prace polskich kryptoanalityków. Turing użył nazwy bomba, by upamiętnić ich pracę oraz z uwagi na podobieństwo sytuacji w jakiej on sam się znalazł. Bomba Turinga działała na zupełnie innej zasadzie i wykorzystywała metodę prawdopodobnego słowa.

Nie ma pewności co do samobójstwa...

[edytuj kod]

http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-18561092

Ekscentryczność?

[edytuj kod]

W sekcji "Wkład w kryptologię" znajduje sie następująca informacja ilustrująca ekscentryczność Turinga: "Jako alergik w czerwcu każdego roku cierpiał na katar sienny i chroniąc się przed alergenami, pracował w masce przeciwgazowej[13]." Jednak anglojęzyczna Wikipedia przedstawia to nieco inaczej, powołując się przy tym na - jak się zdaje - to samo źródło: "Jack Good, a cryptanalyst who worked with him, is quoted by Ronald Lewin as having said of Turing: In the first week of June each year he would get a bad attack of hay fever, and he would cycle to the office wearing a service gas mask to keep the pollen off."

   Nie odnosząc się do wiarygodności podanego źródła informacji chciałbym zauważyć, że druga wersja wydaje się w oczywisty sposób prawdopodobniejsza. Choć wątek ten nie jest może pierwszorzędnej wagi, należałoby jednak zweryfikować poprawność i zasadność zamieszczenia w artykule encyklopedycznym informacji przedstawiającej Turinga w nieco groteskowym świetle.

178.37.196.217 (dyskusja) 00:32, 20 lis 2017 (CET)[odpowiedz]